Aktualności

Pokój dla Egiptu

Od czterech lat Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Informowaliśmy o sytuacji naszych sióstr i braci w wierze w Indiach, Iraku, Sudanie. IV Dzień Solidarności poświęcamy chrześcijanom z Egiptu.

Turystyczny raj – tak kojarzony jest Egipt, jednak ten kraj posiada drugie oblicze. Zniszczone koptyjskie kościoły, zabici wierni uczestniczący w nabożeństwach bądź w trakcie powrotu do domu, wypędzone chrześcijańskie rodziny, zniszczone domy i sklepy prowadzone przez chrześcijan, to tylko niektóre przykłady prześladowania i dyskryminacji chrześcijan w Egipcie. Ponadto tysiące chrześcijan żyje dosłownie na wysypiskach śmieci nie mając szans na normalne życie i rozwój.

 

Dziś potrzeba naszej solidarności z tymi, którzy cierpią, i którym odbierany jest głos. Poprzez Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym stajemy się „głosem tych, którzy głosu nie mają” (bł. Jan Paweł II). Ten Dzień staje się okazja do modlitwy za prześladowanych, solidarności z nimi oraz możliwością udzielenia im pomocy materialnej.

Dlaczego Egipt?

  • Od 2011 roku mnożą się ataki i zamachy na świątynie chrześcijańskie oraz osiedla i wsie zamieszkiwane przez chrześcijan.
  • Chrześcijanie w Egipcie stają wobec konieczności exodusu, gdyż odmawia się im na równi z innymi mieszkańcami karaju praw obywatelskich.
  • Zagrożone jest także szkolnictwo prowadzone przez Kościół Katolicki.
  • Zgodnie z egipskim prawem islam jest religią państwową.
  • Konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom wolność wyznania, ale w praktyce jest ona dramatycznie ograniczona.
  • W dowodzie osobistym umieszczana jest informacja o wyznaniu. Uznawane są tylko trzy religie: islam, chrześcijaństwo i judaizm.
  • Wyznawcy innych religii nie otrzymują dowodów osobistych, a w związku z tym nie posiadają żadnych praw. Również muzułmanie, którzy przeszli na chrześcijaństwo nie otrzymują dokumentów.
  • Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej w 2010 r., w sprawozdaniu rocznym wskazała Egipt na drugiej pozycji w rankingu krajów, w których naruszana jest wolność religijną.
  • Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) w raporcie z 2011 roku umieściła Egipt wśród 14 krajów gdzie jest najczęściej i najbrutalniej łamane są wolność religijna i prawa człowieka.

Poprzez nasze działania chcemy uświadamiać Polaków, w jak trudnej sytuacji znajdują się chrześcijanie w Egipcie. Większości z nas Egipt kojarzy się z wakacjami nad ciepłym morzem, wypoczynkiem pod palmami i piramidami. Wysokie ogrodzenia turystycznych kurortów odcinają wczasowiczów od ponurej rzeczywistości. Chrześcijanie prześladowań i dyskryminacji doświadczali od stuleci, jednak w czasie ostatniej rewolucji przemoc dramatycznie wzrosła. Chrześcijanie są dyskryminowani na każdym kroku: nie mogą zajmować kluczowych stanowisk w administracji państwowej, czy zajmować katedr na uniwersytecie. Mogą wykonywać zajęcia, które nie mają wpływu na życie społeczne. Często jest tak, że mogą pracować tylko na wysypiskach śmieci. Zdarzały się przypadki, że wielu zdolnych chrześcijańskich studentów jest bitych lub aresztowanych na czas sesji by uniemożliwić im ukończenie studiów.

Każdy egipski chrześcijanin ma wytatuowany krzyż na prawym nadgarstku, po czym są rozpoznawani. W ubiegłym roku doszło na tym tle do tragedii w szkole; nauczyciel wraz z uczniami brutalnie zamordowali 16-letniego Aymana za to, że nie chciał zasłonić krzyża. Kobiety chrześcijanki są zmuszane do noszenia nakryć głowy typowych dla muzułmanek, w przeciwnym wypadku doświadczają poniżających upokorzeń. Podczas Wiosny Arabskiej w chrześcijańskich kościołach podkładane są bomby, (zamachy na koptyjskie kościóły w Aleksandrii, w wiosce Meet Bashar, w Kairze, Asuanwi, na pustyni w Wadi an-Natrun), w wyniku ich wybuchów ginie wielu niewinnych ludzi.

Joomla templates by a4joomla